Akdeniz Park Alışveriş Merkezi Mahmutlarda açıldı. Akdeniz Park Alışveriş Merkezi Mahmutlarda açıldı.

Alanya Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapılan taramalarda, öğrenciler arasında püstür bozukluğu tespit edildiği belirtildi. Bu durum üzerine il ve ilçedeki sağlık kuruluşlarına yönlendirilen öğrencilerin durumlarına ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Dr. Öğretim Üyesi Erdem Demir, skolyozun erken teşhis edilmesinin önemine vurgu yaparak, teşhisin yapılmaması halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Demir, genç nesillerin sağlıklı büyümelerine katkı sağlamak amacıyla düzenli skolyoz taramalarının önemini vurguladı.

Skolyozun özellikle 9-15 yaş aralığındaki çocukları tehdit ettiğini ifade eden Dr. Erdem Demir, hastalığın vertebral kolonun üç düzlemde eğrilmesiyle karakterize olduğunu belirtti. Skolyozun fonksiyonel duruş bozukluklarına neden olabileceğini ve tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurgulayan Demir, erken tanının diğer deformitelerin önlenmesi açısından kritik öneme sahip olduğunu dile getirdi. Bu bağlamda, okul taramalarının erken teşhis için önemli olduğunu belirtti.

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner de skolyoz taramalarının önemine dikkat çekti. Omurga sağlığı konusunda toplumun ve gençlerin bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Güner, skolyoz taramalarının düzenli olarak okullarda yapılmasının öğrencilerin ve gelecek nesillerin daha sağlıklı bir şekilde büyümelerine katkı sağlayacağını ifade etti. Güner, üniversite olarak bu farkındalığı yaymak istediklerini belirterek, taramaların tüm ilçe okullarında düzenli olarak yapılacağını açıkladı.

Editör: Haber MERKEZİ