Antalya Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, yarın Antalya genelinde etkili olacak toz taşınımı kaynaklı olumsuz hava koşulları hayatı olumsuz etkileyebilir. Valilik, geçtiğimiz günlerde Avrupa ve Türkiye'de etkili olan çöl tozu taşınımdan kaynaklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışa karşı Antalyalıları uyardı. Valilik'in Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nden aktardığı bilgiye göre,  30.04.2024 Salı günü öğle saatlerinden sonra Antalya'nın doğu iç kesimlerinde (Akseki, Gündoğmuş ile Alanya ve Gazipaşa'nın iç ve yüksekleri) yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Başkan Özçelik 19 Mayıs’ı Kutladı Başkan Özçelik 19 Mayıs’ı Kutladı

Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinde Antalya'nın doğu kesimleri ile Isparta çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Antalya'nın doğu iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İç Anadolu (Ankara, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir, Çankırı ve Yozgat), Doğu Akdeniz’in iç kesimleri (Adana’nın kuzeyi, Mersin’in iç kesimleri, Antalya’nın doğusunun iç kesimleri) ile Kastamonu çevreleri ve Kırklareli'nin kuzeyinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (40 -60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu kesimlerde toz taşınımı beklendiğinden, görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Editör: Haber MERKEZİ