Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Derya Uğur, kötü çalışma koşulları ve baskılar nedeniyle iş yerlerinden istifa etmek zorunda kalan sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara dair açıklamalarda bulundu.

Uğur'un ifadesine göre, son zamanlarda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşanan olaylar neticesinde 100'den fazla hemşirenin istifa ettiği öğrenildi. Bu istifaların altında yatan nedenler arasında, liyakatsiz yöneticilerin baskıları ve kötü çalışma koşulları olduğu iddia ediliyor.

Antalya, 100 Yıl Sonra Yüksek Hızlı Trenle Tanışıyor. Antalya, 100 Yıl Sonra Yüksek Hızlı Trenle Tanışıyor.

Uğur, sendikanın büyümesinden rahatsız olanların baskılarının artarak devam ettiğini belirtti. Ayrıca, liyakatsiz idarecilerin, etkisiz sendikaların sözcülüğünü yaparak üyeler üzerinde güç gösterisi yaptığına dikkat çekti. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uzun yıllar görev yapan ve son bir yıldır Antalya Şehir Hastanesi'nde çalışan sendika temsilcisi üyelerine "görev yeri değişikliği" baskısı yapıldığını da vurguladı.

Uğur, "Çalışma koşullarından memnun olan ve 'yandaş' sendikalara üye idarecilerle çalışan sağlık emekçileri, baskılardan ve tehditlerden dolayı Genel Sağlık-İş Sendikası'na üye olmaya çekiniyor. Bu durum dolaylı olarak anayasa ihlali olarak nitelendirilebilir." dedi. Çalışanların sendika kurma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarının ihlal edildiğini söyleyen Uğur, haksız rekabetle insanları huzursuz eden bu idarecilere karşı gerekli adli ve idari yaptırımların uygulanması için mücadele edeceklerini ifade etti.

Editör: Haber MERKEZİ