Öne Çıkanlar mhp adayları açıkladı Türkiye Tanıtma Platformu ücretsiz araç ilanı ekle vatandaşları uyardı. seçim

Bu haber kez okundu.

Kentsel dönüşüm için özel hesap açıldı
Türkiye çapında 6.5 milyon binanın elden geçirileceği kentsel dönüşüm için özel hesap açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarma Yönetmeliği’ ile açılacak özel hesap ve burada toplanacak paranın nasıl kullanılacağı belirlendi. Çevre katkı payları, döner sermaye gelirleri, şehir içindeki hiçbir özelliği kalmayan mera alanları ekonomiye kazandırılması ve İller Bankası’nın bazı gelirlerinin bu hesaba aktarılması ile kentsel dönüşüm için önemli bir kaynak oluşturulacak. Bakanlık bu hesapta toplanacak parayı kentsel dönüşüm ile ilgili tüm işlemlerde kullanabilecek. Kentsel dönüşüm için hazırlanacak projelere, vatandaşlara yapılacak kira yardımları ile binalarını yıkımı olmak üzere kentsel dönüşümde yapılacak çalışmalarda harcanacak paralar bu kaynaktan karşılanacak. Yönetmeliğin hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yürütecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarma Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin amacı, dönüşüm projeleri özel hesabı gelirlerinin elde edilmesi, bu hesaba bütçeden aktarılan tutarların dönüşüm faaliyetleri kapsamında yürütülecek hibe veya borç verme programlarında kullanılması, olarak belirlendi. Yönetmeliğe göre afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi amacıyla yapılacak özel gelir kayıtları ve dönüşüm projeleri özel hesabı gelirleri şu şekilde sıralandı:

        “Çevre katkı payı ve idarî para cezası olarak tahsil edilerek genel bütçeye gelir kaydedilecek tutarın yüzde ellisi, Hazine adına orman dışına çıkarılan yerlerin satışından elde edilen gelirlerin bir kısmı. İller Bankası’nın Hazine gelirleri ve faiz gelirleri dışındaki banka faaliyetlerinden elde edeceği kârın yüzde ellisi. Bakanlığa tahsis veya devredilen taşınmazlardan imar uygulamasına tâbi tutulması sonucunda tapuda Hazine adına tescil edilenlerin satışından elde edilecek gelirler. Dönüşüm projeleri özel hesabından kullandırılan krediler kapsamında ilgili kişi veya kuruluşlarca yapılan geri ödemeler ile bu kapsamda tahsil edilen gecikme zamları.Her türlü şartlı veya şartsız bağış ve yardımlar. Dönüşüm faaliyetlerinde kullanılmak üzere Bakanlık bütçesinde yer alan özel ödenek ve özel ödenek dışındaki tertiplerden aktarılan tutarlar.”

Özel ödenekler ile genel bütçeden yönlendirilecek dönüşüm faaliyetlerinde kullanılmak üzere aktarılan ödenekler de bu hesaba aktarılacak. Özel hesapta toplanan paralar, dönüşüm hizmetlerine ait danışmanlık, yazılım, araştırma, her tür ve ölçekte harita, etüt, proje, kadastro, kamulaştırma, mikro bölgeleme, risk yönetimi ve sakınım planı çalışmaları, envanter belirleme, arsa ve arazi düzenleme, değerleme iş ve işlemleri, her tür ve ölçekte plan yapımı ve imar uygulaması işleri ve müşavirlik hizmetleri gibi faaliyetlerde kullanılacak. Ayrıca, planlar gereğince, gerekli taşınmazların satın alınması ve kamulaştırılması ile ilgili harcamaların yanı sıra her türlü konut ve işyerleri, alt-yapı ve üst yapı tesisleri, idare binaları, sosyal binalar ve benzeri tesislerin etüt ve projesi, yapımı, bakımı, onarımı ve işletilmesi, riskli yapıların tespit, tahliye ve yıktırılması, enkazının taşıtılması ve arsanın yeni inşaata hazır hale getirilmesi için harcanacak paralarda bu hesaptan karşılanacak. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine veya malik olmasalar bile kiracı olarak bu yapılarda ikamet edenlere veya bu yapılarda işyeri bulunanlara yapılacak kira yardımı ile diğer yardımlar ve enkaz bedelleri de bu hesaptan ödenecek.

        Özel hesaptan ayrıca Bakanlıkça verilebilecek güçlendirme kredisi, hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere verilebilecek faiz desteği verilecek. Dönüşüm işlerinde çalıştırılmak üzere görevlendirilen Bakanlık personelinin görevlendirmeye ilişkin giderleri, dönüşüm hizmetlerinin gerektirdiği her türlü iş makineleri, taşıt, araç-gereç, ekipman ve benzeri taşınırların satın alınması, kiralanması, bakımı, onarımı ve işletilmesi, dönüşüm hizmetleri için gerekli olan demirbaş ve tüketim malzemeleri ile ilgili harcamalarda bu bütçeden karşılanacak. Dönüşüm hizmetlerinin tanıtılmasına yönelik yazılı, görsel basında ve internette yayınlanacak reklam ücretleri ile tanıtım amaçlı her türlü yayın, broşür, afiş, kitapçık gibi doküman bedelleri, dönüşüm hesabının idaresi ile ilgili vergi, resim, harç, faiz, ulaştırma ve haberleşme ücretleri gibi her türlü giderler de bu özel bütçede toplanan paralarla ödenecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner56