Öne Çıkanlar cornan aşısı şevki çağlayan ikinci el araçalar 2.el araçlar belediye başkanı

Bu haber kez okundu.

FINDIK-SEN, 2012 ürünü fındığa 7,57 lira istedi
Fındık Üreticileri Sendikası (FINDIK-SEN) Genel Başkanı Kutsi Yaşar, 2012 ürünü fındık fiyatının en az 7,57 lira olması gerektiğini söyledi.

Yaşar, her yıl mahsulün hasat edilmesi öncesi maliyet hesabı yaptıklarını, buna bağlı olarak da oluşmasını istedikleri referans fiyatını açıkladıkları belirtti. Bu yıl yaptıkları hesaplama sonucu, bir kilogram fındığın maliyetini 5 lira 5 kuruş olarak belirlediklerini kaydeden Yaşar, "Maliyet hesabına göre de referans fiyatı belirledi. Referans fiyatın hesaplamasında dünyada yetişen diğer ürünlerin fiyatları nasıl hesaplanıyorsa aynı kriterleri esas aldık. Yani fındık maliyet fiyatı üzerine yüzde 25 kar payı ve onun da üzerine dört kişilik çekirdek ailenin yaşam standardını esas alan yüzde 20’lik insanca yaşama payı ekleyerek fındık fiyatını hesapladık.AK Parti hükümetinin enflasyon hedeflerini baz alarak hesaplamalarımızı yaptık. Çıkan bu maliyet fiyatının üzerine yüzde 25 kar payı + yüzde 20 insanca yaşama payını eklediğimizde; 1 kilogram fındığın referans fiyatı 7,57 lira olmalıdır." dedi.

Giresun'da 7,80 liraya kadar çıkan 2011 ürünü fındık fiyatının, bugünlerde liraya kadar düştüğüne dikkat çeken Yaşar, "700 bin ton ve üzerinde rekolte tahminleri gerekçe gösterilerek fiyatlar üzerinde spekülasyonlar yapılmaktadır. Fındığın geçen yıl ki üretime göre fazla olacağı bilinmekle beraber ihracat ve iç tüketim açısından çok da stok yaratmayacağı da bilinmektedir.Aşırı stok baskısı yokken fiyatların bu kadar aşağılara düşmesi yada düşürülmesine karşı fındık üreticisi dayanışma içerisinde olmalı, tüm imkanlarını zorlayarak pazara erken mahsul indirmemeli ve asla emanete fındık vermemelidir." diye konuştu.

FİSKOBİRLİK'in üretimden pazarlamaya kadar zincirin her halkasına sahip olacak şekilde ve fındık üreticilerinin yönetimlerini demokratik olarak belirleyecekleri bir yapıya kavuşturulmasını isteyen Yaşar,
"ANAP-DSP-MHP koalisyonu döneminde sözde özgürleştirme yasası olarak çıkarılan 4572 sayılı kooperatif yasasının şirketler lehine olan hükümleri kaldırılsın şeklindedir. Gerek Uluslar arası sözleşmelerden gerekse de Anayasadan gücünü alan Fındık üreticilerinin, bağımsız olarak sendikal örgütlenmesini sağlayacak iç hukuk düzenlemeleri yapılsın. Var olan ziraat odaları, birlikler gibi çiftçi örgütleri de demokratik yapılara kavuşturulsun. Lisansı depoculuk şirketlere kazandırmaya yönelik değil, fındık üreticilerinin yararına olacak şekilde kurgulansın. Tarım Sigortaları Yasası şirketlerin kazancını artırmak için değil, fındık üreticilerinin zor günlerinde yardımcı olmak amacıyla yeniden düzenlensin. Fındık üreticileri eksiksiz sosyal güvenceye kavuşturulsun. Mevsimlik tarım işçilerinin özellikle barınma koşullarında yapılan iyileştirmeler, çocuk işçi çalıştırmama konusunda yapılan çalışmalar olumlu karşılanmakla beraber düşük ücret ve sosyal güvence sorunları hala devam etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.