Öne Çıkanlar istanbul seçim diriliş dizisi dağıttı iş ilanları ekrem imamoğlu

Bu haber kez okundu.

Bakan Yıldız: Yenilenebilir kaynaklarımızı ekonomiye kazandıracağız
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Tanir Yıldız, rüzgar, güneş, jeotermal ve su gibi yenilenebilir kaynakları ihale ederek, ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay’da Şenköy'de 27 megawatlık rüzgar enerji santralini açtı. Hatay’ın Merkez ilçesi Antakya’ya bağlı Şenköy beldesinde GÜRİŞ’e bağlı MOGAN Enerji Yatırım Holding AŞ yatırımıyla gerçekleştirilen rüzgar enerjisi santralinin açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, ithal enerjinin kolay olduğunu belirterek, “Ama biz zora talibiz. Biz yerli kaynaklarımızı ve yenilenebilir kaynaklarımızı artıracağız.” dedi.

Özel sektörlerle beraber büyümeyi hedeflediklerini belirten Yıldız, “Özel sektör ile büyümeye ve özel sektör ile beraber bu piyasayı dizayn etmeye karar verdik. 10 yıl önce AK Parti hükümetimiz ile beraber, bu ülkenin idaresine konan irade ile Türkiye her yönü ile beraber büyümeye başladı. Yalnızca ekonomisi ile beraber değil, aynı zamanda beyniyle, zihniyle, kalbiyle kısacası birçok yönüyle beraber büyüyor Türkiye. Tabii ki büyüyen ve ilerleyen Türkiye’nin gerileyen enerji sektörü olmaz. Tam tersi birazcık daha fazla büyümesi lazım ki bu enerji tüketimini karşılayabiliyor olalım.” diye konuştu.

Yürüttükleri enerji politikaları ve stratejileri ile beraber Başbakan Erdoğan'ın talimatlarıyla daha fazla büyüyen bir enerji sektörü oluşturulduğuna dikkat çeken Yıldız, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıla oranla Türkiye’nin elektrik tüketimi yüzde 11.8 civarında arttı. Hatay’ın tüketimi daha da arttı. Yani dünya büyüyor, ama Türkiye dünyadan daha hızlı büyüyor. Türkiye büyüyor, ama Hatay Türkiye’den daha hızlı büyüyor. O yüzden Hatay’ın özellikle tüketimden daha fazlasını üretebilmesi, ama aynı zamanda yerli kaynaklarıyla beraber üretebilmesi esastır. Türkiye’nin en önemli rüzgar kaynaklarından bir tanesi Hatay’da bulunuyor. Bunu değerlendireceğiz.”

“Bakın şu anda dünyada Çin 55 bin megavatlık rüzgar gücüne sahip, Türkiye’e ise 2 bin megavat” diyen Bakan Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Bu gördüğünüz rüzgar gülleri, hem buranın modern görüntüsüne katkı veren ve burada elektrik üreten bir yapıyı Çin, Türkiye’nin kurulu gücü kadar yaptı. Dünyada Türkiye’nin kurulu gücünün 5 katı kadar rüzgar var. Demek ki dünya elektrik tüketiminin yüzde 3’ünü bu rüzgar santralleri karşılıyor. Her geçen gün bu oran daha da artıyor.”

Teknolojinin ilerledikçe, fiyatlar makul hale geldikçe rüzgar güllerinin Türkiye’deki kullanılabilirliğinin de arttığını vurgulayan Yıldız, “Biz şu ana kadar 11 bin megavat civarında, yani şu anda rüzgardaki kurulu gücün en az 6 katı kadar daha rüzgar santrali yapmayı planlıyoruz. Bunların da 2015 yılına kadar gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ondan sonra bitecek mi? Hayır. Hatay gibi, Balıkesir, Bandırma gibi, Bodrum, Alaçatı, İzmir, Manisa gibi, Çanakkale gibi ilerimizde, rüzgârın çok bol ve sürekli estiği ilerimizde inşallah bu yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir enerji bakanlığı için ithal enerjiden daha kolay bir şeyin olmadığını ifade eden Yıldız, şunları dile getirdi: “Oturduğunuz yerden telefonunuzu açıyorsunuz, doğalgazınızı sipariş ediyorsunuz. Bizim önerdiğimiz ve talep ettiğimiz bu değil. O işin en kolay tarafı. Bizler yerli kaynaklarımızı, yerli kömürlerimizi kullanarak enerji üretimini artıracağız. İnşallah bunu hep beraber yapacağız. Tufanbeyli’de 450 megavatlık yerli kömür santralini ihale ettik, bu ayın sonunda Soma’da 350 megavatlık bir kömür kaynaklarımızın santral ihalesini yapacağız. Yenilenebilir kaynaklardan rüzgar gibi, güneş gibi, jeotermal gibi kaynakları, su kaynaklarımızı ihale edeceğiz. Biz işin zoruna, ama yerli olanına talibiz. Biz yerli kaynaklarımızı ve yenilenebilir kaynaklarımızı artıracağız.”

Adalet Bakanı Sadulah Ergin de hayırlı bir hizmeti ülkenin ve milletin istifadesine sunmak için toplandıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Şu anda durmakta ve konuşmakta zorlandığım bir platform üzerindeyim. Çok sert bir rüzgar var. Ama bu rüzgar şu anda bizim ve sizin için biraz rahatsızlık verici, ama Türkiye için dönen bu rüzgar tribünlerine can veriyor. Onlar için enerji üreten Allah’ın bize lütfettiği bir imkan. Dağlarımızda taşlarımızda, bu enerjiyi bugün Türkiyemize kazandıran, dışarıya göndereceğimiz dövizlerden tasarruf ettiren ve aynı zamanda daha az doğalgaz ithalatı demek olan, daha az petrol ithalatı demek olan bu tesisler inanıyorum ki Hatay’ımıza ve Türkiye’mize çok önemli katkılar sunacaklar.”

Türkiye’nin birçok alanda olduğu gibi enerji alanında da son yıllarda çok önemli yatırımlara imza attığını ve bu yatırımları hizmete sunduğunu kaydeden Ergin, "Türkiye’nin bir baştan bir başa temel alt yapısı yeniden inşa edildi. Bunun paralelinde Hatay ilimizde bu yatırımlardan kendi payına düşenleri aldı ve almaya da devam ediyor. Gerek enerjide gerek ulaşımda, sağlıkta, eğitimde, adalette yapılan tüm hizmetler Hatay ilini de içine kapsayarak 74 milyonu kucaklayan ve onları güçlendiren noktaya taşındı.” dedi.

“Türkiye ekonomisini güçlendiriyor. Türkiye alt yapısını güçlendiriyor.” diyen Ergin, sözlerini şöyle tamamladı: “Taş üstüne taş koyuyor, yeni tesisleri hizmete alıyor, böylece bu büyük ülkenin, bu büyük milletin geleceğini, yavrularımızın geleceğini inşa ediyoruz. Bir taraftan alt yapımızı inşa ederken diğer taraftan da ülkemizin demokrasi standartlarını güçlendiren, demokrasimizi sürdürebilir hale getiren ve standartları daha yukarılara taşıyan hizmetlere imza atılıyor. Bu şekilde kalkınan, güçlenen, sürdürülebilir bir demokrasiye kavuşan ülkemiz kendi içinde birliğini, dirliğini ve beraberliğini tesis ederken, bölge barışına da önemli hizmetler sunmak için elinden gelen gayreti ortaya koyuyor. Rüzgar enerjisi gibi veya buna benzer hizmetlerin sayısı her geçen gün artacak. Bu eseri şehrimize ve Şenköy beldemize kazandıran firmaya ve onun temsilcilerine teşekkür ediyor ve bundan sonra da yeni yatırımlar beklediğimizi ifade ediyorum.”

MOGAN Enerji Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Karaduman’ın yaptığı konuşmanın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın, 9 rüzgar tribününden oluşan Şenköy 27 megavatlık rüzgar enerjisi santralinin açılışını gerçekleştirdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner56