Öne Çıkanlar Annemizi Saklarken Oğlum Kaderimin Oyunu Sıcaklıklar 12 dereceye kadar artacak Hacca nasıl Yazılınır

Bu haber kez okundu.

Tehlikeli ve kirli' kullanılmış arabalar Afrika'ya satıldı

Bir BM raporuna göre, zengin ülkelerden gelen son derece kirletici ikinci el arabalar, gelişmekte olan ülkelere "terk ediliyor". 2015 ile 2018 yılları arasında Avrupa, Japonya ve ABD'den yaklaşık 14 milyon eski, düşük kaliteli araç ihraç edildi. Beşte dördü daha yoksul ülkelere satıldı ve yarısından fazlası Afrika'ya gitti. Uzmanlar, ihracatçı ülkelerde asgari güvenlik ve çevre standartlarını karşılamada% 80'inin başarısız olduğunu söylüyor.

Kazalara neden olmanın yanı sıra, bu arabalar hava kirliliğini daha da kötüleştirir ve iklim değişikliğine büyük ölçüde katkıda bulunur. 2. El Araçların birçoğu da değerli parçaları çıkarmak için kurcalanmış. BM Çevre Programı (Unep) tarafından yayınlanan raporda, hem ihracatçıların hem de ithalatçıların bu arabaların akışını durdurmak için daha sıkı düzenlemeler yapması gerektiği belirtiliyor.

Araba sahipliği, tüm dünyada yollarda tahmini 1,4 milyar araçla patlama yaşıyor, bu rakamın 2040 yılına kadar yaklaşık iki milyara ulaşması bekleniyor.Bu büyümenin çoğu Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki gelişmekte olan ülkelerde oluyor. Araştırmacılar, üç yıllık analizlerinde, inceledikleri 146 ülkenin çoğunda otomobil ithalatına ilişkin düzenlemelerin "zayıf" veya "çok zayıf" olduğunu buldular.

Bir Hollanda İnsan Çevre ve Ulaştırma Müfettişliği tarafından konuyla ilgili ikinci çalışma, birçok 2.el otomobil ve Afrika'ya Hollandalı limanlardan sevk minibüsler eskimiş ve kıtada hava kalitesini kötüleşen katkıda bulunduğunu göstermektedir. Raporun yazarlarından biri olan Unep'ten Rob de Jong, "Söyleyebileceğimiz, bu 14 milyon aracın yaklaşık% 80'inin yola çıkmaya elverişli olmadığı ve Euro 4 adı verilen bir araç emisyon standardını karşılamadığıdır" dedi.

Euro 4 Araç standart Ocak 2005'te Avrupa'da yürürlüğe girmiştir.

Bay de Jong, "Bu, bu araçların bu minimum standardı karşılamadığı için% 90 daha fazla emisyon yaydığı anlamına geliyor" dedi.Yazarlara göre bu arabalar hem "tehlikeli hem de kirli." Bu ithalatların birçok fakir Afrika ve Asya ülkesinde artan trafik kazalarından sorumlu olduğuna inanıyorlar. Arabalar aynı zamanda birçok şehirde hava kirliliğinin başlıca kaynakları olan ince partikül madde ve nitrojen oksitleri de pompalıyor. Yine Unep'ten Jane Akumu, "2017'de Uganda'ya ithal edilen bir dizel aracın ortalama yaşı 20'nin üzerindeydi" dedi.

"Bu, Zimbabwe için de aynı hikaye. Aslında, Afrika'nın yaklaşık 30 ülkesinde arabalarda herhangi bir yaş sınırı yok. Yani, her türden araba gelebilir." Yol güvenliği ve çevre standartlarını karşılamamanın yanı sıra, önemli bir kısmı tahrif edildi ve önemli ekipman çıkarıldı. Rob de Jong, "Katalitik konvertörleri kestiler, çünkü platin değeri 500 $ değerinde. Ve bir parça çelik boru koyup tekrar kaynakladılar," dedi. "Hava yastıklarını yasadışı bir şekilde kaldırdılar, çünkü Avrupa'da bir değeri var, kilitlenme önleyici fren sistemini yasadışı bir şekilde kaldırdılar çünkü bir değeri var ve karaborsada satılıyor."

Rapordaki araçların% 54'ünden fazlası Avrupa'dan geldi. Birçoğu Hollanda üzerinden ihraç edildi.

Hollandalı yetkililer ticaretten endişe duyuyor ve Avrupa düzeyinde önlem alınmasını istiyor.Hollanda çevre bakanı Stientje van Veldhoven, "Hollanda bu sorunu tek başına çözemez." Dedi. "Bu nedenle, AB'nin yalnızca amaca uygun ve ithalatçı ülkeler tarafından belirlenen standartlara uygun araçları ihraç etmesini sağlamak için koordineli bir Avrupa yaklaşımı ve Avrupa ve Afrika hükümetleri arasında yakın bir işbirliği çağrısında bulunacağım." Bu arabaların yarattığı tehlikelerin giderek daha fazla farkına varılması, birçok ithalatçı ülkenin düzenlemelerini sertleştirdiğini gördü.

Fas, yalnızca beş yaşından küçük arabaların ithal edilmesine izin veriyor. Kenya ayrıca ithal otomobiller için sekiz yıllık bir yaş sınırına sahiptir. Bölgesel düzeyde, 15 ülkeyi temsil eden Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Ocak 2021'den itibaren daha temiz yakıt ve araç standartları belirledi. Ancak konuyla gerçekten başa çıkmak için tedarik zincirinin her iki ucunda da önlem alınması gerekir. Rob de Jong, "Bir yandan, bu gelişmiş ülkelerin kendi yollarında yola çıkmaya elverişli olmayan araçları ihraç etmelerinin etik olmadığını düşünüyorum" dedi.

"Öte yandan, ithalatçı ülkeler bazı asgari standartları uygulamaya koymak için neden bu kadar uzun süredir bekliyorlar? "Bu yüzden sorumluluğun sadece ihracatçı ülkede değil, gerçekten ortak bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner56