Öne Çıkanlar Oğlum Sıcaklıklar 12 dereceye kadar artacak Hacca nasıl Yazılınır Red Dot kaç MOA olmalı Red Dot nedir ne işe yarar

Bu haber kez okundu.

Aile ve Kadın Destek Merkezi Hizmete Girdi

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in, kadına şiddet olaylarının önüne geçmek, kadın haklarının korunması ve savunulması adına yapım sözü verdiği Alanya Belediyesi Aile ve Kadın Destek Merkezi, 1 yıl gibi kısa bir sürede projelendirilip tamamlanarak hayata geçirildi. Destek merkezi Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Milliyetçi Hareket Partisi Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, Alanya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burak Mindivanlı, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Alper Avcı, Alanya Gazeteciler Cemiyeti ve Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şube Başkanı Gaye Coşkun, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve davetlilerin katılımıyla düzenlenen tören eşliğinde açıldı.

“BAŞKANIMIZ BU SÖZÜNÜN DE ARKASINDA DURARAK BİZLERİ SEVİNDİRDİ”

Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şube Başkanı Gaye Coşkun Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e projeden dolayı teşekkür ederek, “Başkanımız daha önce verdiği sözler gibi bu sözünü de tuttu. Bundan bir yıl önce projesini Alanya kamuoyu ile paylaşmıştı ve kısa zamanda yapım sözü vermişti. Bugün de burada tüm kadınlar adına kendisine teşekkür ediyorum. Keşke bu tür şeylere ihtiyaç olmasa. Ama bir yanda da acı gerçekler var. Umuyorum ki kadına-erkeğe gence-yaşlıya hayvana kısacası her türlü şiddetin sona erdiği bir dünya diliyorum” dedi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise Gaye Coşkun aracılığıyla açılışa telefon bağlantısı ile katıldı. Güllü, “Alanya Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’e tüm kadınlar adına teşekkür ediyorum. Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi hazırladı ve hizmete sundu. Kendisinin bu emekleri ve gayretleri her zaman takdirle karşılanacak” ifadelerini kullandı.

“KANAYAN BİR YARAYA MERHEM OLDU”

Alanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Deniz Özdemir de, kadına yönelik şiddetin artık siyaset kanadıyla da bütünüyle ele alınması gereken bir durum haline geldiğini belirterek, “Bugün fiziksel, duygusal, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet tehdidi yüzünden her kesimden milyonlarca kadın baskı altında yaşıyor, toplumsal hayata daha az katılıyor, zorla evlendiriliyor, eğitim hakkı elinden alınıyor, sakat kalıyor veya öldürülüyor.     Şiddetin temeli ailede atılıyor ve toplumca körükleniyor. İnsanlar acımasızca en yakınındakileri öldürebiliyor. Kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması öncelikle devletin ve siyasal iktidarların tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Bu anlamda Alanya Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

“KADINLARIMIZIN YAŞAM HAKKI İÇİN BÜYÜK BİR ADIM”

Antalya Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Başkanı Melek Depren kadınların en temel ihtiyaçları olan yaşama hakkının gasp edildiğini, son yıllarda kadın cinayetlerinin hızla arttığını belirtti. Depren, “Alanya’da bu vakaların önüne geçilmesi adına büyük bir adım atan, kadınların devlet eliyle korunması adına büyük emekler sarf eden Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’e teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

“PROJELERİMİZ HIZLA YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise yaptığı konuşmada şu noktalara değindi: “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde böyle anlamlı bir merkezi kentimize kazandırmaktan, siz değerli kadınların hizmetine sunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde, Aile, Kadın Destek ve Engelli Koordinasyon Merkezi’mizin üst katında hizmet verecek olan Aile ve Kadın Destek Merkezimizin şehrimize ve tüm kadınlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bugüne kadar verdiği çok yönlü hizmetlerle engelli birey ve ailelerine kucak açan Engelsiz Park ve Yaşam Merkezimiz, “Engelsiz Kent Alanya” sloganıyla, engelli kardeşlerimizin karşılarına çıkan engelleri kaldırmak için yürüttüğü çalışmalara, yeni vizyon ve projelerle daha güçlü şekilde devam edecektir.

“KADINLARIMIZ HER ALANDA DESTEKLENECEK”

Alanya Belediyesi olarak, en önemli amaçlarımızdan biri; kadınların, toplumda hak ettikleri değeri bir an önce tam olarak kazanmalarıdır. Biz, hem kadınlarımızın hayat standartlarını yükseltmeye çalışıyoruz, hem de onlara aktif olabilecekleri nitelikli ortamlar hazırlıyoruz. Ücretsiz hizmet verecek olan Aile ve Kadın Destek Merkezi’mizde her alanda kadınlarımızı destekleyeceğiz.

“BU HEPİMİZİN MÜCADELE ETMESİ GEREKEN BİR KONU”

İnsan odaklı sosyal belediyecilik anlayışımızla hizmete sunduğumuz Aile ve Kadın Destek Merkezimiz bünyesinde vereceğimiz psikolojik danışmanlık, aile danışmanlığı, hukuksal danışmanlık, diyetisyen hizmeti, eğitim seminerleri, hobi ve el becerileri kazandırmaya yönelik atölye çalışmaları ile her daim kadınlarımızın yanında olacağız.  Onları mücadelelerinde destekleyeceğiz, karşılaştıkları zorluklar karşısında daha güçlü şekilde hayata tutunmalarını sağlayacağız. Toplumsal sorumluluk bilinciyle, kadına yönelik her türlü fiziki ve psikolojik şiddeti önlemek için mücadele edeceğiz.

“SAĞLIKLI AİLE YAPILARI OLUŞTURULMALI”

Kadınlarımız yalnız değildir; Aile ve Kadın Destek Merkezimizin kapısı onlara her zaman açık olacaktır. Bütün kadınlarımızın merkezimizden azami derecede faydalanmasını rica ediyorum. Devlet ve milletler, kadınlara verdiği değer kadar güçlü ve kudretlidirler. Çünkü gelecek nesilleri yetiştiren, aileyi ayakta tutan kadındır. Aile ise milletin temel taşıdır. Bu bilinçle, aile içi şiddeti önlemek, aileyi bir kurumun ötesinde huzurlu ve sıcak bir yuvaya dönüştürmek; geleceğimiz, yarınlarımız olan çocuklarımızın duygusal ve sosyal olarak sağlıklı bir aile ortamında büyümesine katkı yapmak amacıyla merkezimizde evlilik okulu açıyoruz. Erkeklerin de katılacağı evlilik okulunda genç çiftlerimize evlilik öncesinde eğitim vereceğiz. Onları her yönüyle evliliğe hazırlayacağız.

Merkezimizin, modern zamanlarda giderek çözülen aile müessesesini yeniden sağlam temellere oturtacak hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum.”

“DEVLETİMİZİN KADINA ŞİDDET KONUSUNDA BÜYÜK HASSASİYETİ VAR”

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ise kadına şiddet konusunda devlet kanadıyla alınan önlem ve esaslara değindi. Sağlıklı aile yapısının korunmasının ve yeniden oluşturulmasının bu tür şiddet eylemelerine son vereceğini belirten Kaymakam Ürkmezer, Kadın Acil Destek (KADES) mobil uygulamasını da tüm kadın bireylerin cep telefonlarına indirmesi gerektiğinin altını çizdi. “Şiddetin ne zaman nerede başına geleceğini hiç kimse bilemez” diyen Ürkmezer, “Olası bir tehdit anında tüm kadınlarımızın can ve mal güvenliği adına emniyet güçlerimiz her daim görev başındalar. Devletimiz kadına yönelik şiddet olaylarında sıfır toleransla mücadelesine devam etmektedir” dedi.

MERKEZDE HANGİ HİZMETLER SAĞLANACAK?

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK: Şiddet gören, istismara maruz kalan, yaşamdaki olumsuz olaylarla mücadele etmeye çalışan kadınlara ve aile bütünlüğü sarsılmış durumda olan bireylere psikolojik destek sağlanacaktır.

HUKUKSAL DANIŞMANLIK: Kadınların ve aile bireylerinin istismar, şiddet konularında izlemeleri gereken yollar için hukuksal destek sağlanacaktır.

DİYETİSYENLİK HİZMETİ: Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemiyle beden sağlığını korumak ve bu konuda daha bilinçli davranabilmek için diyetisyen hizmeti verilecektir.

EVLİLİK OKULU: Evlenmeye karar veren çiftlerin aile kurumuna hazırlanma noktasında bilinç düzeylerini ve farkındalıklarını arttırmak adına Evlilik Okulu seminerleri düzenlenecektir.

EĞİTİM SEMİNER ÇALIŞMALARI: Şiddeti Önleme, İstismar, Aile İçi İletişim, Ana Baba Tutumları, Temel Aile Bilinci gibi konu başlıklarında eğitim seminer çalışmaları yapılacaktır.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI: Kadınların her alanda iyileştirici etki hissedebilmeleri adına hobi ve el becerisi kursları verilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner56