Öne Çıkanlar facebook başkan adayı hasan sipahioğlu Yazılımcılar Alanyada Buluşacak avrupa şampiyonu Altso Adaylarından OLa

Bu haber kez okundu.

'Kayseri sanayicisi gelecekten ümitli'
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)'nın, üyelerinin ekonomik ve mali durumlarındaki değişim ile geleceğe yönelik beklenti ve önerilerinin belirlenmesi amacıyla yaptığı 'Ekonomik Durum Tespit Analizi' çalışmasında sanayicilerinin gelecek 6 aydan umutlu oldukları ortaya çıktı.

        KAYSO üyeleri arasında yılda 2 kez yapılan çalışmanın dokuzuncusu gerçekleştirildi. Anket çalışması hakkında bilgi veren KAYSO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Nisfet Uzay, sanayicilerin gelecek 6 aya ilişkin beklentilerinin iyimser olduğunu belirtti.

        Prof. Dr. Uzay, “İşletmelerin yaklaşık yarısı önümüzdeki altı aya ilişkin beklentilerinin iyi olduğunu belirtmişlerdir. 2012 yılı ikinci altı ayında beklentilerin, birinci döneme göre daha iyimser olduğu görülmektedir. 2012 yılı ilk 6 ayında işletmelerin üretimi, iç satışları, ihracatları, istihdamları, kapasite kullanım oranları, karlılıkları ve yatırımlarında gerilemenin yaşandığı görülmektedir. Ancak önümüzdeki 6 aya ilişkin beklentilerin tüm göstergelerde daha iyimser olduğu gözlenmektedir.” dedi.

        Prof. Dr. Uzay, son 6 ayı 'kötü' ve 'çok kötü' olarak değerlendiren firma yüzdesinin arttığını, 'iyi' ve 'çok iyi' olarak değerlendiren firma sayısının nispeten gerilediğini, 'orta' olarak değerlendiren işletme yüzdesinin ise önemli ölçüde arttığını belirtti.

        Yatırımlarda son 6 ayda bir önceki döneme oranla önemli bir artış gözlendiğini açıklayan Prof. Dr. Uzay, anket kapsamındaki işletmelerin yüzde 35’inin yeni yatırım yapmadığını, yüzde 32’sinin modernizasyon yatırımı yüzde 47,6’sının ise 2012 yılı sonuna kadar yatırım planlarının olmadığını açıkladı.

        2012 yılının ilk yarısında istihdamda da önemli bir artış olmadığını belirten Prof. Dr. Uzay, yılın ikinci yarısında da benzer durumun devam edeceğinin beklendiğini, finansman sıkıntısı yaşamayan işletmelerin yüzde 55’inin finansman kaynaklarının da kendi öz kaynakları olduğunu dile getirdi.

        Prof. Dr. Uzay, anket kapsamındaki işletmelerin yaklaşık yüzde 18’inin yeni teşvik sisteminin yatırımlarına yön vermek açısından yeterli bulmadığını, yaklaşık yüzde 40’ının ise kısmen yeterli bulduklarını ifade etti.

        Yayılma endeksleri hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Uzay, “Yayılma endeksleri incelediğinde 2009 yılı ilk altı ayından 2010 yılı ikinci altı ayına kadar yayılma endekslerinin sürekli arttığı gözlenmektedir. 2011 ve 2012 yılları için yayılma endekslerinde nispi bir gerilemenin olduğu gözlenmektedir. Ancak 2012 yılı ikinci altı ayı için iyimserlik hakimdir.” şeklinde konuştu.

        Son olarak tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmaların en önemli ortak sıkıntılarının nitelikli iş gücü bulamamak ve haksız rekabet olduğunu açıklayan Prof. Dr. Nisfet Uzay, enerji fiyatlarının yüksek olması, hammadde temininde yaşanan güçlükler ve teşviklerin yeterli olmamasının da dile getirilen diğer sıkıntılar olduğunu sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.